Прескочи до главног садржаја

БАНАТСКИ ПЕСАК

БАНАТСКИ ПЕСАК (Банатска/Велика/Делиблатска пешчара), пространа површина у јужном Банату покривена песком. Оивичена је селима Дубовац, Банатска Паланка, Кајтасово, Гребенац, узвишењимa Загајичко брдо и Думача, а затим селима Банатски Карловац, Владимировац, Мраморак и Делиблато. Овалног је облика издуженог правцем југоистоксеверозапад 35 км, док је највећа ширина око 15 км. Површине је од око 300 км2. Са западне, северне и источне стране окружен је Банатском лесном заравни висина мањих од 150 м. Пешчару и зараван дели широка зона коју граде мешани лес и песак. То је благо засвођена таласаста површина, на којој висине расту од југоистока ка северозападу и од источне и западне периферије ка централним деловима. Целокупна површина заталасана је динама правца дуже осе пешчаре, које достижу до 189 м апсолутне висине. У тим деловима дубине међудинских депресија достижу до 20 м. Пешчара је највећим делом пошумљена, а на малим површинама је очуван активан „живи песак". Унутар ње су само два мала села. У унутрашњости је село Шушара настало почетком ХХ в., а на југозападној периферији Шумарак, настао током ХХ в. од сезонски настањених виноградарских кућа. Важнији путеви мимоилазе пешчару. Мали део Б. п. Мали песак, на њеној је југоисточној периферији, на левој обали реке Караш. Дуг је око 10 км, а широк око 1 км. Њега је Караш ерозионим радом одвојио од Велике пешчаре. Значајне привредне гране су пашњачки узгој оваца и пчеларство. После II светског рата све већи значај добија туризам. На Б. п. је формирано неколико излетишта, ловишта, а изграђено је и oкo 1.500 викендица. Сваке године одржава се туристичка манифестација Сабор пчелара.

Слободан Ћурчић

У биогеографском и климазоналном погледу Б. п. је едафски и климатски условљена шумо-степа. Она је представљана природним сукцесивним серијама од пешчарске преко степске, односно ливадо-степске вегетације, до аутохтоних шума виргилијског храста и беле липе у вишим зонама Б. п., и мањих комплекса лужњаково-тополових шума у ниској пешчари (локалитети Врела и Драгићев Хат), као и шумарака Бахофенове тополе. Ове сукцесивне серије обрастања песка углавном су мозично измешане. Пешчарска вегетација распрострањена је претежно у западним и јужним деловима, док је степска и шумска у вишим делoвима Б. п. (тзв. високи песак). Упредо са овим природним сукцесивним серијама вегетације одвија се и процес педогенезе. Тако у пешчарским заједницама, у почетним фазама везивања и обрастања песка, подлогу чини жути песак са мало хумусних материја. Већ у степској вегетацији хумусни слој је веома развијен (тзв. црни песак) и он по неким карактеристикама подсећа на чернозем. Најразвијенији хумусни хоризонти налазе се у природној шумској вегетацији. Од аутохтоних вегетацијских формација распрострањена је жбунаста вегетација коју чине глог или клека, једини природни четинар у Б. п. Данас је то комплексан мозаик природне пешчарске, степске, жбунасте и шумске вегетације, те сађених и спонтано раширених шумских култура багрема и четинара, у највећем проценту црног и белог бора.

001_Banatski-pesak-karta.jpg

Биљни и животињски свет Б. п. је изузетно богат. Утврђено је преко 900 врста васкуларних биљака, преко 200 врста птица, од којих су преко 120 гнездарице, затим сисара, водоземаца и гмизаваца и велик број инсеката и других бескичмењака. Флористички су најинтересантније степске и пешчарске врсте, данас веома ретке у Панонској низији. То су пре свега усколисни и банатски божур, шерпет, гороцвет, степски бадем, Панчићев пелен, патуљаста перуника, степска и шумска саса, пешчарски вијук, неколико врста козинаца, Дегенова коцкавица итд. Поменуте врсте представљају природне реткости флоре Србије. Од фауне кичмењака у Б. п. најважније су степске и шумо-степске врсте као: орао крсташ, степски соко, пчеларица, ласта брегуница, степски скочимиш, степски твор, текуница, жабе копачи итд. Осим њих, у пешчари живе представници европске шумске фауне вук, шакал, лисица, дивља мачка, куне белица и златица, европски јелен, срна, дивља свиња итд. Заступљена је фауна храстових шума и мочварних станишта.

Владимир Стевановић

002_banatski-pesak-grupna-slika.jpg

Пошумљавања Б. п. започета су 1818, а цео циклус радова подељен је у два раздобља: прво 18181912. и друго од 1912. до данас. Као критеријуми за ову поделу коришћени су опште стање, избор врста, интензитет радова и успех пошумљавања. У првом периоду пошумљено је 20.000 ха пешчаре, а у другом периоду (изузимајући I и II светски рат) просечно је годишње пошумљавано 200300 ха. Шумовитост је 1912. износила 41%, а 1987. 61%. Фонд шума је повећан са 12.180 на 18.032 ха. Највеће промене извршене су у структури по врстама дрвећа: 1912, у укупном фонду тадашњих шума, тополе су заузимале 40% површина или 4.868 хa, а борови свега 280 хa или око 2%. На крају овог периода, шуме тополе су нестале, а заступљеност састојина црног и белог бора повећала се на 32% (33%). Од укупне површине Б. п., травна вегетација покрива 4.313,74 хa; жбунаста вегетација 5.718,73 хa; шумска вегетација 18.032,10 хa и остале површине 1.523,87 ха. Шумску вегетацију чине: 1) вештачке шуме са 17.517,92 хa, и то: шуме црног бора (4.148,62 хa), шуме белог бора (1.750,59 хa), шуме осталих четинара (25,61 хa), шуме багрема (11.301,63 хa), шуме топола (69,72 хa) и шуме осталих лишћара (221,74 ха); и 2) природне шуме са 514,18 хa, од чега: шуме храстова (95,70 хa), шуме сребрнолисне липе (241,89 хa) и шуме домаћих топола (176,59 хa). Просечна дрвна залиха износи свега 79 м3/ха, а текући прираст 3,61 м3/ха/год., или укупно 65.000 м3/год. Подигнуте шуме и остаци аутохтоних шума због својих функција чине арматуру за све друге екосистеме и за већину садашњих и потенцијалних ресурса. Крајем 1977, Б. п. је проглашен специјалним резерватом због својих природних вредности, карактеристика и значајних функција.

Василије В. Исајев

ЛИТЕРАТУРА: Б. Милојевић, Банатска пешчара, Бг 1949; Л. Стјепановић-Веселичић, Вегетација Делиблатске пешчаре, Бг 1953; М. Гајић, Флора Делиблатске пешчаре, Бг 1983; Б. Букуров, Геоморфолошки проблеми Баната, Н. Сад 1984; Посебна шумско-привредна основа привредне јединице спр."Делиблатска пешчара"(19871997), Пан. 1990; Б. Буторац, В. Хабијан-Микеш, Пешчарска подручја Србије. Делиблатска и Суботичко-Хоргошка пешчара (Sand terrain Areas in Serbia), БгПалић 1997.

 

*Текст је објављен у 1. књизи I тома Српске енциклопедије (2010)